Wyszehradzkie Spotkania Młodzieży 2014

IV Śląskie Spotkanie Młodzieży Państw Grupy Wyszehradzkiej

Together we can do more

Już po raz czwarty, w dniach od 7. do 10. czerwca, Stowarzyszenie NZS 1980 zorganizowało spotkanie licealistów państw wyszehradzkich. Tematem przewodnim tegorocznego Spotkania było Średniowiecze jako czas kształtowania się narodów Europy Środkowej. Młodzież z Czech, Polski, Słowacji i Węgier mogła pogłębić swoją wiedzę o tej epoce, wczuć się w role średniowiecznych rycerzy, poznać średniowieczną historię krajów sąsiednich oraz ich podobieństwa i różnice. Prowadziło to do poczucia wspólnoty, przynależności do tego samego kręgu kulturowego, którego podstawą jest chrześcijaństwo.

Pierwszy dzień Spotkania uczestnicy spędzili w chorzowskim Skansenie. Dzięki współpracy ze Starochorzowskim Bractwem Rycerskim Bożogrobców i przy wsparciu Miasta Chorzów, uczestniczyli w V Zjeździe Rycerstwa Chrześcijańskiego. Dzień rozpoczęła Msza Św. odprawiona w rycie trydenckim w zabytkowym kościele na terenie Skansenu. Uczestnicy Zjazdu przybyli nań w strojach rycerskich a śpiewy gregoriańskie wykonywała Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.

Po Mszy Św. nastąpiło uroczyste otwarcie V Zjazdu Rycerstwa i prezentacja bractw, biorących w nim udział.

Młodzież zwiedzała również zabytki zgromadzone w Skansenie, poznając tym samym historię regionu.

Resztę dnia uczestnicy spędzili obserwując turnieje rycerskie, inscenizacje oraz pokazy m. In. sokolników. Sporządzali przy tym dokumentację fotograficzną, by następnego dnia wykonać na jej podstawie prezentacje.

W poniedziałek, 8. czerwca młodzież wyszehradzka była gościem Miasta Jaworzna. Wiceprezydent Miasta – Tadeusz Kaczmarek powitał uczestników Spotkania w Sali posiedzeń Rady Miasta, przedstawił im Jaworzno oraz pracę samorządu miejskiego.

Uczestnicy zwiedzili Geosferę, gdzie poznali geologiczną przeszłość regionu oraz jego współczesną florę a także mogli poczuć się paleologiami, badającymi ślady dawnych er.

W Bibliotece Miejskiej uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne, ukazujące V Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego oraz prezentowali swym partnerom średniowieczne legendy swoich krajów.

Po południu na jaworznickim rynku odbyły się warsztaty prowadzone przez moderatorów Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców. Uczestnicy uczyli się strzelać z łuku, walczyć na miecze, pisać gęsim piórem, tańczyć i śpiewać, tak jak robiono to w średniowieczu.

Dzień zakończył się wieczorem nad zalewem Sosina.

W ostatnim dniu Spotkania odbyła się sesja w Pałacu Goldsteinów w Katowicach, gdzie uczestnicy przedstawili przygotowane przez siebie prezentacje na temat średniowiecza w ich krajach oraz wysłuchali wystąpienia Gaspara Kerestesza – kierownika ds. programowych Węgierskiego Instytutu Kultury na temat węgierskiego dziedzictwa kulturalnego oraz wykładów dr Piotra Stachurskiego Wczesnochrześcijański archetyp kościoła i dr Macieja Stanka Średniowiecze jako epoka szkół. Zebranych powitał śląski kurator oświaty – Stanisław Faber.

IV Śląskie Spotkanie Młodzieży Państw Grupy Wyszehradzkiej zakończyła wspólna kolacja w ogrodzie Klubu Marchołt i pamiątkowe zdjęcie.

Materiały

 

 

Galeria

Dzień 1


Dzień 2


Dzień 3